در حال بارگذاری...

چگونه سطر و ستون جدول های مایکروسافت ورد (Word) را وارونه کنیم؟

Convert a Row to a Cloumn in Word
سناریویی را در نظر بگیرید که در مایکروسافت ورد یک جدول ساخته و اطلاعات موردنظر را در آن وارد کرده اید. ولی پس از آن تشخیص می دهید که بنابر هر دلیلی باید جدول خود را وارونه کنید، یعنی سطرها به ستون ها تبدیل شود و بالعکس. بجای اینکه شروع به بازسازی کامل جدول خود کرده و دوباره تمام اطلاعات مربوطه را وارد کنید، می توانید از راه ساده تری که در ادامه به شرح آن می پردازیم استفاده نمایید.   متاسفانه در داخل خود برنامه ی Microsoft Word گزینه ای برای این کار وجود ندارد. اما می توانیم با ترکیب نرم افزارهای ورد و اکسل به راحتی جدول موردنظر خود را وارونه نماییم.   برای شروع، سند موردنظر خود را باز کرده و جدولی که قصد وارونه کردن آن را دارید انتخاب نمایید. سپس بر روی صفحه کلید، دکمه های Ctrl + C را فشار داده تا جدول کپی شود.   برنامه ی اکسل را باز کرده و نشانه گر موس را بر روی یک سلول خالی ببرید. بر روی کیبورد، دکمه های Ctrl + V را فشار داده تا جدول موردنظر وارد برنامه شود. این جدول بصورت خودکار انتخاب خواهد شد. حال مراحلی را که در مطلب "چگونه در اکسل جای سطرها و ستون ها را وارونه کنیم؟" شرح داده ایم دنبال کنید.   پس از اینکه جای سطرها و ستون ها تغییر کرد، جدول جدید بصورت خودکار انتخاب خواهد شد. کلیدهای Ctrl + C را فشار دهید تا سلول های موردنظر کپی شود. به فایل ورد خود برگشته و نشانه گر را در مکانی که می خواهید جدول کپی شود قرار داده و کلیدهای Ctrl + V را فشار دهید. مشاهده می کنید که ستون ها به سطرها و سطرها به ستون ها تبدیل گشته است.  

چگونه در اکسل جای سطرها و ستون ها را وارونه کنیم؟

Convert a Row to a Cloumn in exel
فرض کنید که یک پروژه ی اکسل را تکمیل کرده و تمام اطلاعات مربوطه را وارد نموده اید اما ناگهان متوجه می شوید که بهتر است جای سطرها و ستون ها را با یکدیگر تغییر دهید. بدون شک انجام این کار بصورت دستی، امری طاقت فرسا خواهد بود و نیاز است که مکان تمامی اطلاعات را تغییر دهید. خوشبختانه راهکاری برای این کار وجود دارد که با استفاده از آن می توانید در کمتر از چند ثانیه، سطرها و ستون های جدول خود را وارونه کنید.   تمام اطلاعاتی که قصد وارونه کردن آن را دارید، انتخاب نمایید.   بر روی علامت کپی کلیک کرده و یا از میانبر Ctrl + C استفاده کنید. بر روی یک سلول خالی کلیک کنید. توجه داشته باشید که این سلول باید در ابتدای ردیف قرار داشته باشد. یعنی اگر شیوه ی چیدمان پروژه ی شما از چپ به راست است، باید چپ ترین سلول ممکن را انتخاب کنید.. بر روی علامت پیکان در زیر دکمه ی Paste کلیک کرده و در منویی که باز می شود، گزینه ی Paste Special را انتخاب نمایید. در پنجره ای که باز می شود، چک باکس گزینه ی Transpose را تیک زده و بر روی دکمه ی Ok کلیک کنید. با این کار سطرها به ستون ها و ستون ها به سطرها تبدیل خواهد شد. همانطور که مشاهده می کنید تمام اطلاعات اصلی که وارد کرده بودید نیز متناسب با این تغییر، نمایش داده خواهند شد.    

۱۵ کلید میانبر Microsoft Excel که دانستن آنها ضروری است

Exel Shortcut key
همواره کاربران حرفه‌ای نرم افزارها برای آنکه با سرعت بالاتری به کار خود برسند، از کلید‌های میانبری استفاده می‌کنند که نرم افزارها برای آنها تعبیه دیده اند. بنابراین اگر شما هم می‌خواهید که از جمله کاربران حرفه ای هر برنامه ای باشید باید کلیدهای میانبر آن برنامه را بیاموزید. در حال حاضر بیش از ۲۰۰ کلید میانبر برای اکسل وجود دارد که از این بین، جی بی تیم  ۱۵ کلید میانبر  این برنامه که دانستن آنها ضروری است را در اختیار شما عزیزان قرارداده است. تمامی این کلید‌های ترکیبی از نسخه اکسل ۲۰۱۳ تا نسخه ۲۰۱۶ قابل استفاده می‌باشند   ۱- دسترسی به ابزارها با استفاده از کیبورد : اکسل‌های نسخه ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ همانند افزونه vim-inspired در مرورگر‌های کروم و فایرفایکس قابلیت Key Tips را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. استفاده از آن به این شکل است: هنگامی که کلید Alt را می‌فشارید، برای هر ابزاری که در منوی بالای صفحه قرار دارد یک حرف مشخص خواهد شد که با فشردن آن حرف، آن ابزار عمل خواهد کرد. ۲- Ctrl + PgDn: سوئیچ کردن میان سربرگ‌های Worksheet. حرکت از چپ به راست. ۳- Ctrl + PgUp : سوئیچ کردن میان سربرگ‌های Worksheet. حرکت از راست به چپ. ۴- F12 : نمایش کادر مربوط به ذخیره Save As 5- Ctrl + Shift + $ : (مخصوص اکسل ۲۰۱۶) تغییر فرمت سلول حاضر در آن به پول با دو رقم اعشاری ۶- Ctrl + Shift + %: (مخصوص اکسل ۲۰۱۶) تغییر فرمت سلول حاضر در آن به درصد بدون رقم اعشاری ۷- Ctrl + Shift + # : (مخصوص اکسل ۲۰۱۶) تغییر فرمت سلول حاضر در آن به تاریخ با روز، ماه، سال ۸- Ctrl + Shift + “:”: : قراردادن زمان حاضر در آن ۹- Ctrl + Shift + “;”: : قراردادن تاریخ حاضر در آن ۱۰- F4 : تکرار آخرین فرمان و عمل، در صورت امکان ۱۱- Shift + Arrow key : گسترش سلول انتخابی حاضر در آن با یک سلول دیگر در جعت انتخابی ۱۲- Ctrl + F1 : نمایش یا مخفی کردن نوار ابزار ۱۳- Alt + Shift + F1 : ایجاد یک سربرگ Worksheet  جدید ۱۴- Ctrl + F4 : بستن صفحه گسترده فعلی ۱۵- Ctrl + D : اجرای فرمان Fill Down برای سلول‌های انتخابی زیرین. Fill Down محتوا و فرمت بالاترین سلول را در کل ستون کپی می‌کند.  

آموزش وسط چین کردن نوشته‌ها به صورت عمودی در Microsoft Office Word

طریقه وسط چین در Word
خیلی از مواقع کاربرانی که  قصد ساخت یک جلد را در نرم افزار Word دارند، نمی‌دانند از چه طریقی نوشته‌های صفحه از نظر عمودی نیز در وسط صفحه قرار گیرد. هرچند که وسط چین کردن افقی یک نوشته کار بسیار آسانی است، ولیکن برای وسط چین کردن یک نوشته آن هم به صورت عمودی به تنظیماتی احتیاج خواهد داشت که جی بی تیم در این مطلب به آموزش انجام این کار خواهد پرداخت. مرحله اول: ابتدا به زبانه Page Layout بروید.  سپس بر روی آیکون فلش (Page Setup) مطابق تصویر کلیک نمایید.   مرحله دوم: در پنجره باز شده به زبانه Layout بروید. مرحله سوم: در میانه صفحه و از زیرشاخه قسمت Page، بر روی منو روبه‌روی Vertical alignment کلیک کرده و سپس گزینه Center را انتخاب نموده و در نهایت نیز کلید OK را بفشارید. کار تمام است و صفحه مدنظر شما به صورت عمودی نیز در حالت وسط چین قرار گرفته است.