در حال بارگذاری...
 • چگونه سطر و ستون جدول های مایکروسافت ورد (Word) را وارونه کنیم؟

  Convert a Row to a Cloumn in Word
  سناریویی را در نظر بگیرید که در مایکروسافت ورد یک جدول ساخته و اطلاعات موردنظر را در آن وارد کرده اید. ولی پس از آن تشخیص می دهید که بنابر هر دلیلی باید جدول خود را وارونه کنید، یعنی سطرها به ستون ها تبدیل شود و بالعکس. بجای اینکه شروع به بازسازی کامل جدول خود کرده و دوباره تمام اطلاعات مربوطه را وارد کنید، می توانید از راه ساده تری که در ادامه به شرح آن می پردازیم استفاده نمایید.   متاسفانه در داخل خود برنامه ی Microsoft Word گزینه ای برای این کار وجود ندارد. اما می توانیم با ترکیب نرم افزارهای ورد و اکسل به راحتی جدول موردنظر خود را وارونه نماییم.   برای شروع، سند موردنظر خود را باز کرده و جدولی که قصد وارونه کردن آن را دارید انتخاب نمایید. سپس بر روی صفحه کلید، دکمه های Ctrl + C را فشار داده تا جدول کپی شود.   برنامه ی اکسل را باز کرده و نشانه گر موس را بر روی یک سلول خالی ببرید. بر روی کیبورد، دکمه های Ctrl + V را فشار داده تا جدول موردنظر وارد برنامه شود. این جدول بصورت خودکار انتخاب خواهد شد. حال مراحلی را که در مطلب "چگونه در اکسل جای سطرها و ستون ها را وارونه کنیم؟" شرح داده ایم دنبال کنید.   پس از اینکه جای سطرها و ستون ها تغییر کرد، جدول جدید بصورت خودکار انتخاب خواهد شد. کلیدهای Ctrl + C را فشار دهید تا سلول های موردنظر کپی شود. به فایل ورد خود برگشته و نشانه گر را در مکانی که می خواهید جدول کپی شود قرار داده و کلیدهای Ctrl + V را فشار دهید. مشاهده می کنید که ستون ها به سطرها و سطرها به ستون ها تبدیل گشته است.  
 • چگونه در اکسل جای سطرها و ستون ها را وارونه کنیم؟

  Convert a Row to a Cloumn in exel
  فرض کنید که یک پروژه ی اکسل را تکمیل کرده و تمام اطلاعات مربوطه را وارد نموده اید اما ناگهان متوجه می شوید که بهتر است جای سطرها و ستون ها را با یکدیگر تغییر دهید. بدون شک انجام این کار بصورت دستی، امری طاقت فرسا خواهد بود و نیاز است که مکان تمامی اطلاعات را تغییر دهید. خوشبختانه راهکاری برای این کار وجود دارد که با استفاده از آن می توانید در کمتر از چند ثانیه، سطرها و ستون های جدول خود را وارونه کنید.   تمام اطلاعاتی که قصد وارونه کردن آن را دارید، انتخاب نمایید.   بر روی علامت کپی کلیک کرده و یا از میانبر Ctrl + C استفاده کنید. بر روی یک سلول خالی کلیک کنید. توجه داشته باشید که این سلول باید در ابتدای ردیف قرار داشته باشد. یعنی اگر شیوه ی چیدمان پروژه ی شما از چپ به راست است، باید چپ ترین سلول ممکن را انتخاب کنید.. بر روی علامت پیکان در زیر دکمه ی Paste کلیک کرده و در منویی که باز می شود، گزینه ی Paste Special را انتخاب نمایید. در پنجره ای که باز می شود، چک باکس گزینه ی Transpose را تیک زده و بر روی دکمه ی Ok کلیک کنید. با این کار سطرها به ستون ها و ستون ها به سطرها تبدیل خواهد شد. همانطور که مشاهده می کنید تمام اطلاعات اصلی که وارد کرده بودید نیز متناسب با این تغییر، نمایش داده خواهند شد.    
 • چگونه در مک یک فایل پی دی اف (PDF) ایجاد کنیم؟

  ساخت PDF در مک
  ساخت یک فایل پی دی اف بر روی مک، کاری بسیار آسان است و می توانید تنها در چند ثانیه اسناد خود را به PDF تبدیل کرده یا از ابتدا فایلی با این فرمت ایجاد کنید. بدون شک، پی دی اف را می توان یکی از بهترین فرمت های موجود برای به اشتراک گذاری اسناد دانست که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. شاید علت این محبوبیت، امکان اعمال امنیت بالا بر روی اینگونه فایل ها می باشد. در ادامه به شما نشان می دهیم که چگونه بر روی مک، به سرعت سندهای خود را به پی دی اف تبدیل کنید. در ابتدا، سند موردنظر را با استفاده از نرم افزار اصلی آن اجرا نمایید. برای مثال اگر سند شما Word است باید آن را با خود نرم افزار Word اجرا کنید. یا اگر قصد تبدیل یک صفحه ی وب را دارید باید از مرورگر Safari استفاده کنید.   در هر برنامه ای که هستید به منوی "File" رفته و گزینه ی "Print" را انتخاب نمایید. بدین منظور همچنین می توانید از کلیدهای میانبر Command + P نیز استفاده کنید.   در پنجره ای که باز می شود و در گوشه ی سمت چپ و پایین صفحه گزینه ی "PDF" را مشاهده خواهید کرد.     بر روی علامت پیکانی که در کنار آن وجود دارد کلیک کنید تا منوی مربوطه باز شود.   در این منو گزینه های کاربردی مختلفی را مشاهده خواهید کرد. برای مثال اگر قصد دارد پس از تبدیل سند خود به فایل پی دی اف، آن را از طریق ایمیل برای دیگران ارسال کنید می توانید از گزینه ی "Mail PDF" استفاده کنید.   اما گزینه ی اصلی که ما با آن کار داریم، همان "Save as PDF" می باشد. پس از کلیک روی آن، پنجره ای باز می شود که می توانید اطلاعات مربوط به سند خود نظیر عنوان، موضوع، نام نویسنده و کلمات کلیدی را وارد نمایید.   گزینه ی "Security Options…" نیز یکی از قابلیت های مهم این بخش می باشد. در این قسمت می توانید بر روی کارهای مختلفی که می شود با فایل انجام داد، مثل باز کردن، کپی کردن یا پرینت گرفتن رمز قرار دهید.   ساخت PDF از تصاویر و سندها در پیش نمایش اگر قصد داشته باشید چندین تصویر و سند را در یک فایل پی دی اف قرار دهید باید از قابلیت Preview استفاده کنید. همچون روش قبلی وارد قسمت پرینت شده ولی اینبار در منویی که نمایش داده می شود، گزینه ی "Open PDF in Preview" را انتخاب کنید. نکته ی مهمی که وجود دارد این است که شما در بخش Preview نمی توانید به ویرایش سند خود بپردازید بلکه تنها قادر هستید فایل های موجود را با یکدیگر ترکیب کنید. بنابراین نیاز است که پیش از این مطمئن شوید که هرچه می خواستید را در سند اصلی خود نوشته اید. هم اکنون می توانید سایر سندها و تصاویر را در صفحه های جدیدی قرار دهید.   بدین منظور کافیست فایل موردنظر را در نوار کناری صفحه بکشید. همانطور که در عکس پایین مشاهده می کنید، ما تصویری را بین دو صفحه قرار داده ایم و مطمئناً این تصویر به صفحه های موجود اضافه نخواهد شد بلکه در بین آنها نمایش داده خواهد شد.   بعد از اتمام فرآیند ترکیب کردن، کافیست از منوی "File" بر روی گزینه ی "Save" کلیک کنید. علاوه بر این می توانید از کلیدهای Command + S بر روی صفحه کلید نیز استفاده کنید. اما باز هم بهترین راه این است که تمام جزئیات موردنظر را در همان سند اصلی قرار داده و از روش اولی که مطرح کردیم استفاده کنید. بدون شک این روش، تمیز تر و راحت تر خواهد بود.
 • حل مشکل برعکس شدن جملات فارسی در فوتوشاپ

  برعکس نوشتن فارسی در فتوشاپ
  شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد زمانی که می خواهید متنی را به فارسی در نرم افزار شرکت ادوبی یعنی فوتوشاپ بنویسید متن به صورت برعکس تایپ میشود. برای حل این مشکلات ابتدا باید دید آیا نسخه ی مورد استفاده شما قابلیت تایپ مستقیم فارسی را دارا می باشد یا خیر. به نسخه هایی که قابلیت فارسی نویسی دارند عموما me گفته میشود، یعنی اگر شما قصد تهیه عنوانی از فتوشاپ را دارید توجه کنید که در جلوی فایل فوتوشاپ عبارت me نوشته شده باشد ، برای مثال Adobe Photoshop CS6 ME نشان دهنده ی نسخه ی ۶ ادوبی فوتوشاپ با قابلیت تایپ فارسی در آن می باشد.   برای حل مشکل عدم فارسی نویسی در فوتوشاپ ابتدا یک فایل تصویر را وارد نرم افزار می کنیم و سپس با ابزار Horizontal type tool یک متن را مینویسیم.     با این عمل متن شما به فارسی خوانا تبدیل می شود. باید توجه داشت گاها برخی از فایل های آماده ای که از اینترنت دانلود میکنید و یا از مجموعه های مختلف تهیه میکنید به دلیل استفاده از فونت هایی که سیستم شما فاقد آن ها هستند ممکن است مشکلات این چنینی حادث شود که می توانید از روش گفته شده آن را حل کنید و یا با تغییر دادن فونت به فونت های سیستمی خودتان برای رفع مشکل اقدام نمایید.